Csodatölcsér (Mirabilis jalapa)

Ki ne hallott volna erről a növényről? Ha máskor nem, hát a középiskolai biológia órákon, amikor Gregor Mendel genetikai kísérleteiről tanultunk. A csodatölcséren nagyon jól vizsgálható az intermedier öröklődés. Én viszont sokkal korábban találkoztam vele.

Négy éves voltam, talán öt, amikor Nagykátán nyaraltam a nagynénéméknél. A házhoz vezető utat csodás virágok szegélyezték. Mégis, csak azokra a virágokra emlékszem, amik a szemközti szomszéd udvarán nyíltak, Nagy, erős bokrok voltak sok szép fehér, rózsaszín és cirmos virággal. Szerettem nézegetni ezeket a bokrokat, és tövükben hosszasan beszélgetni a szomszéd kislánnyal. Ahogy négy-öt évesen szokás. De a vakáció véget ért. A hazautazás előtti este panaszkodtam a kislánynak, hogy milyen kár, hogy otthon nincsenek ilyen szép virágaim. Este, már sötétedett, amikor megláttam, hogy Editke ott áll a kapuban, kezében egy bokornyi virággal. Megsajnált, gondolta, hogy segít nekem, hogy valami szépet hazavigyek ebből a nyárból. Szegény, alaposan kikapott az apjától. Ráadásul a virág sem élte túl az ajándékozást. A csodatölcsér ugyanis nagyon rosszul viseli, ha augusztus végén át akarják ültetni. Így utólag visszagondolva sokkal okosabb lett volna ha kérek néhány szem magot, és következő tavasszal elültetem a virágos ládámba.

Nagyjából húsz éve ismét találkoztam ezzel a virággal, azóta minden évben ültetek néhány bokorral.

A csodatölcsér akkor is mutatós, ha csak egy-két tő van a kertünkben, de sűrűn ültetve akár talajtakarónak is használható. Erős növekedésű, 40-50 cm magas, a legtöbb nyomot elnyomja. Nagyon sok színváltozata van, a fehértől, a sárgán keresztül a pirosig. Van egyszínű és van cirmos változat is.

így mindenki találhat neki tetsző színt. Ha vegyesen ültetjük, akkor a színek kombinálódnak és érdekes árnyalatokat is kaphatunk. A virágok csak rövid ideig virítanak. Reggel, délután kinyílnak, aztán estére végleg bezárják a szirmaikat. Viszont folyamatosan újak és újak jelennek meg.

A csodatölcsér gondozása

Szereti a jó szerkezetű, tápdús talajt, de a homokon is megél. Utóbbi esetben locsolást igényel, amíg meg nem erősödik. Bár egynyári növény, ahol jól érzi magát, ott nem szükséges minden évben ültetni, a nyár végén földre hulló magok minden különösebb gondozás nélkül szépen kikelnek. Persze biztonságosabb, ha gyűjtünk a magokból és a következő áprilisban 1-2 cm mélyen elvetjük. A magokat könnyű begyűjteni, viszont mivel a virágok folyamatosan nyílnak, a magok is folyamatosan érnek, így ha nem a földről szeretnénk összeszedni, akkor érdemes legalább kétnaponta átvizsgálni a bokrokat.

A csodatölcsér szaporítása

Jól csírázik, egy-egy fészekbe elég 2-3 magot tennünk. Vegyük figyelembe az erős növekedést, és a fészkeket egymástól legalább 15-20 centiméterre alakítsuk ki.

Bár a magokat jellemzően a végleges helyükre ültetik, én megpróbálkoztam a palántaneveléssel is. Március elején jó minőségű virágföldbe, virágcserépbe ültettem a magokat és betettem a fóliasátorba. Csak májusban ültettem őket a végleges helyükre. Bár viszonylag korán kikeltek és május közepéig sokkal ígéretesebbnek tűntek, mint a kertben kibújt társaik, június végén már nem nagyon lehetett azt mondani, hogy nagyobbak lennének, vagy több virág lenne rajtuk. Néha mégis segíthet az előnevelés. Például, ha kertünk talaja rossz vízgazdálkodású, homokos, akkor nagyban segíti a kelés biztonságát ha jó minőségű földbe ültetjük a magokat és a már fejlett gyökérzettel rendelkező növényeket ültetjük ki. Akkor is jó lehet ez a megoldás, ha valami ok miatt nem sikerül időben előkészítenünk a kertet, vagy még nem döntöttük el, hogy mit hová ültetünk. A palántaneveléssel nyerünk néhány hetet.