Mályvacserje (Hibiscus syriacus)
 

Kapcsolatom a mályvacserjével nem volt „első látásra szerelem”. Az egyik problémám az volt, hogy száraz nyarakon a levéltetvek extrém módon el tudnak rajta szaporodni. A másik ok, ami miatt nehezen kedveltem meg az a termése. Vannak növények, amiknek a levele, virága és a termése is díszít. Ilyenek például a mahónia, vagy a babármeggy. A mályvacserje sajnos nem ebbe a csoportba tartozik. A virágok helyén fejlődő termések kezdetben zöldek, de aztán megbarnulnak, megszáradnak és egészen a következő tavaszig az ágakon maradnak. Ezek a termések nem mutatnak túl jól, elszáradt kóró hatását keltik. Ráadásul az sem segít, ha úgy akarjuk megoldani a problémát, hogy megkurtítjuk az ágakat, hiszen ezzel nem csak a terméseket, hanem virágrügyek nagy részét is eltávolítjuk.

A mályvacserje egyébként sokoldalú növény. Ültethetjük szoliter növényként, vagy nevelhetünk belőle sövényt. Jó regenerációs képességének köszönhetően tűri az erős metszést, és szabályos alakzatok is kialakíthatók belőle nekem nyíratlan sövényként nekem jobban tetszik, hiszen ennek a növénynek az igazi dísze a virága, ami főként a hajtások végén fejlődik.

Mályva fácska

Némi türelemmel és metszegetéssel mutatós fácskát nevelhetünk belőle. Néhány éve láttam először ilyent, Pesten, az egyik parkban. Annyira megtetszett, hogy elhatároztam, én is csinálok magamnak néhányat.

A mályvacserje viszonylag igénytelen növény, sok mindent kibír. Jól bírja a silány, homokos talajt is. Nálam a ház északi oldalán, árnyékban pont olyan gazdagon virágzik, mint a napfényben úszó bokrok.

A mályvacserje szaporítása

 Ha nem bolygatjuk a bokor környékén a földet, akkor a lehulló magok közül sok kikel. Néhány év alatt szép bokor nevelhető a magoncokból. Viszont ezek a növények nem teljes mértékben tartják még az „anyabokor” tulajdonságait. Ha ragaszkodunk egy színhez, vagy virág típushoz, akkor az ivartalan szaporítás jelent megoldást. Ez sem túl bonyolult. A mályvacserje zödlddugványozással könnyen szaporítható. A nyár elején vágott dugványokból őszre nagyjából akkora növények fejlődnek mint a magvetéssel kapott példányok.